- Formuepleje.dk »
- Videnscenter »
- Nyheder »
- 2020 »
- Formuepleje: Se igennem panikken
Formuepleje: Se igennem panikken
I Formuepleje vurderer vi fortsat, at de finansielle markeder reagerer alt for voldsomt på COVID-19-virussen. Af de årsager har vores investeringskomité brugt dagens kursfald til endnu en gang at købe op i aktier.
Udbruddet af COVID-19-virus har atter medført kraftige kursfald mod ugens slutning. Formueplejes investeringskomite har på den baggrund besluttet at øge aktieeksponeringen.
”Vi har benyttet de meget sure markeder til at øge aktieandelen i LimiTTellus. Det er sket ved køb af amerikanske aktiefutures på S&P 500,” oplyser Søren Astrup, direktør og partner i Formuepleje på vegne af investeringskomiteen.
Den øgede aktieeksponering sker som resultat af, at investeringskomiteens vurdering er, at markederne lader sig præge af uvisheden og har for travlt med at sælge ud.
”Markederne er drevet af ekstrem usikkerhed i forhold til de negative økonomiske effekter af den inddæmningsstrategi mod COVID-19, som lige nu implementeres verden over. Sideløbende med det ser vi ganske kraftige stimuli fra centralbankerne, som skal sikre, at der er likviditet i det finansielle system, og at sunde virksomheder ikke rammes alt for hårdt af nedlukningseffekter og lignende,” fortsætter Søren Astrup.
Nye jobtal vidner om gang i USA
Ingen kan sige, hvor længe uroen kan vare, men COVID-19-frygten vil medføre en midlertidig nedgang i både vækst og indtjening.
”Når det er sagt, mener vi også, at man skal se igennem panikken lige nu og forholde sig til de fundamentale forhold. Når markederne begynder på det, forventer vi atter ganske kraftige aktiekursstigninger. Vi regner med, at verdensøkonomien kommer i gang igen efter COVID-19 i stedet for at gå i stå. Det er baggrunden for vores beslutning,” afrunder Søren Astrup og nævner som eksempel på det, at fredagens jobrapport fra USA overraskede meget positivt med 273.000 nye jobs, hvor der var forventet 175.000. Det vidner om, at der fortsat er gang i verdens vigtigste økonomi.