- Formuepleje.dk »
- Videnscenter »
- Nyheder »
- 2013 »
- Den globale jagt på attraktivt afkast
Den globale jagt på attraktive afkast
Aktier og obligationer. Det er grundlæggende det, som Formuepleje investerer aktionærernes penge i. Investeringerne fordeles i en optimumportefølje med cirka en fjerdedel i globale aktier og tre fjerdedele i danske realkreditobligationer. Denne optimale portefølje geares på forskellig vis i de forskellige selskaber og gearingen betyder, at der stilles høje krav til, at aktierne og obligationerne nemt kan omsættes.
Kikker på alt
Der er mange andre aktiver og aktivtyper end danske
realkreditobligationer og globale aktier. Mange af dem er ikke
særligt likvide som for eksempel obligationer udstedt af
virksomheder i tredjeverdenslande. Andre er ekstremt eksotiske og
svære at handle som for eksempel investering i burmesiske og
afrikanske aktier eller nødlidende gæld.
"Men det betyder ikke, at det ikke er interessant at vide noget om disse typer af aktiver og have en klar holdning til deres prisfastsættelse," siger investeringsdirektør Leif Hasager.
Formuepleje er global investor med et bredt og åbent syn på investering. Derfor er vi principielt interesseret i samtlige typer af aktiver i vores jagt på attraktivt afkast til vores investorer. Selvom vi "kun" investerer i store globale aktier og danske realkreditobligationer, er deres prissætning og risikoegenskaber afhængige af forholdene til andre aktiver. Som man kan se på nedenstående figur har for eksempel kreditobligationer klaret sig næsten lige så godt som aktier, hvilket, Formuepleje mener, er et tegn på, at kreditobligationernes afkast er ved at være udtømt.
Kigger vi nærmere på kreditobligationer, er afkastet indtil videre blevet drevet af rentefald og forbedring af kreditkvaliteten.
"Formuepleje mener, at kreditobligationer generelt er prisfastsat højt, og at afkastpotentialet fremadrettet er begrænset. Når renten begynder at stige, vil det ramme disse obligationer negativt," siger Leif Hasager.
Han hæfter sig ved, at aktier er steget mindst lige så meget, hvilket indikerer, at aktier generelt ikke er dyre, da aktiers risiko er højere end obligationers. Grafen viser også, at emerging markets-obligationer ikke har performet lige så kraftigt som kreditobligationer. Det indikerer, at da netop denne type obligationer er udstedt i lokale valutaer af lande i Latinamerika, Asien og Afrika, kan der fortsat være et attraktivt potentiale at hente.
Leif Hasager pointerer, at mange investorer føler, at når et aktiv er steget, vil det fortsætte med at stige. Dette kan ofte være tilfældet i en begrænset periode, men som hovedregel er et meget stort afkast snarere en indikation på, at der fremadrettet vil komme et mindre afkast. Dog skal der tages højde for aktivets initiale prissætning - også relativt til andre aktiver.
Aktier ikke for dyre
iden aktiemarkedet ramte bunden i marts 2009, har et indeks med
globale aktier leveret et imponerende akkumuleret afkast på cirka
90 procent, hvilket svarer til cirka 17 procent i gennemsnit om
året. Betyder det, at aktier nu er blevet for dyre? Det mener
Formuepleje ikke. Dog har det aldrig været vigtigere at vælge de
rigtige aktier.
"Hvis man vurderer aktier generelt som aktivklasse, så er det aktuelle gennemsnitlige P/E-niveau på cirka 17 ikke højt i historisk perspektiv, men prissætningen skal også ses i relation til alternativet - obligationer, og i den sammenhæng, er aktier bestemt ikke dyre," siger Leif Hasager.
Han understreger, at CPH Capital på vegne af Formuepleje gør sig umage for at udvælge de bedste enkeltaktier.
Lav rente sender aktier op
En anden relativ faktor, der indikerer, at aktier er attraktive,
er den historisk lave rente, der især har sendt kurserne på
statsobligationer, der er udstedt af sikre lande som Danmark og
Tyskland, i vejret. De historisk lave renter betyder, at investorer
stort set ikke får noget afkast, og afkastet er endda negativt, når
der korrigeres for skat og inflation. Det har ført til en søgen
efter afkast og et lidt større mod blandt investorerne til at
påtage sig en risiko.
"De seneste måneder har vi set, hvordan midler investeret i sikre obligationer i stigende grad flyder over i aktier," siger Leif Hasager.
Siden ECB i august meldte ud, at den ville holde hånden under de sydeuropæiske gældsøkonomier, har lysten til at tage risiko være større. De seneste opgørelser viser, at mindst 36 milliarder dollar har forladt investering i korte obligationer til fordel for aktier.
Omsætning efterlyses
Men afkast fra aktier bør ikke alene komme fra en markedsmæssig
efterspørgsel båret af et uattraktivt alternativ -
statsobligationer - men også fra sund indtjening i virksomhederne.
Krisen de seneste år har ført til, at irksomhederne i dag fremstår
veltrimmede og effektiviserede med et godt indtjeningsniveau. Det
har konkret ført til, at flere og flere selskaber udbetaler store
udbytter og køber aktier tilbage. Den høje indtjening og manglende
investeringslyst/-muligheder betyder, at virksomhederne står klar
i startblokken til at øge indtjeningen, når økonomierne begynder at
vokse, forbruget stiger og den stigende efterspørgsel bliver omsat
til øget omsætning. Virksomheder med ledig kapacitet vil opleve, at
øget omsætning giver kontant afregning på bundlinjen. Denne
udvikling har vi ikke set endnu, men hvis den indfinder sig, vil
aktierne stige markant.
Emerging Markets
En af de spændende aktivklasser, som Formuepleje kun indirekte er
eksponeret over for, er Emerging Markets-aktier. Emerging Markets
er fællesbetegnelsen for alle de lande i verden, som er under
udvikling. Det er for eksempel Kina, Indien, Brasilien, Rusland
samt hovedparten af landene i Afrika, Asien og Latinamerika. Det,
der kendetegner disse lande, er, at de i modsætning til specielt
Europa oplever høj vækst som følge af unge befolkninger, lavere
lønninger og velstandsfremgang i specielt middelklassen. Samtidig
er Emerging Markets-aktier lavere prisfastsat end globale aktier,
men de har også en højere risiko som følge af de mere usikre
rammebetingelser, landene er undergivet politisk og økonomisk.
Formuepleje har 14 procent af aktieporteføljen investeret direkte eller indirekte i Emerging Markets. Den indirekte eksponering sker gennem vestlige virksomheder med aktiviteter i disse lande. Det er for eksempel fastfoodkæder i vækst som McDonald's og Kentucky Fried Chicken. Det er Formueplejes klare forventning, at den mest interessante vækst fremadrettet vil ske i disse lande, og derfor vil det også være klogt at investere i disse lande på langt sigt.
Samlet vurdering
Når Formuepleje under et skal vurdere potentiale for de
forskellige overordnede aktivtyper, er aktier og Emerging
Markets-aktier de mest interessante.
Aktuelt betyder det, at aktieandelen udgør cirka 25 procent af optimum-porteføljen. Her vil visse aktier være eksponeret over for Emerging Markets. Obligationerne er altovervejende helt korte obligationer, hvor der tillige er investeret i finansielle kontrakter, der bringer kursfølsomheden i nærheden af nul.