- Formuepleje.dk »
- Videnscenter »
- Nyheder »
- 2010 »
- Sådan vælger vi obligationer
Sådan vælger vi obligationer
Hos Formuepleje har obligationerne altid udgjort den største del af porteføljerne. Med over 20 års erfaring og ca. 25 mia. i obligationsmarkedet er en grundig investeringsproces krumtappen i obligationsinvesteringerne.
Overordnet kan processen opdeles i tre trin, hvor først rentefølsomheden fastlægges, dernæst udvælges obligationerne, og til sidst bruges finansielle instrumenter til at optimere afkastet.
Trin 1: Valg af rentefølsomhed
Det første mål i obligationsprocessen er at få fastlagt rentefølsomheden på obligationsbeholdningen. Denne proces er den vigtigste, da renteudviklingen, og derved rentefølsomheden, har stor indflydelse på afkastet af obligationsinvesteringerne. Faldende renter vil i de fleste tilfælde betyde kursstigninger og derved højere afkast, og modsat ved stigende renter. Så jo højere rentefølsomhed, jo højere er afkastet ved rentefald, og omvendt ved rentestigninger.
Forventninger til økonomien
Udviklingen i renteniveauet på danske obligationer afhænger primært af udviklingen i de europæiske renter på grund af, at Danmark fører fastkurspolitik overfor Euroområdet. Så derfor er det interessant at vurdere den økonomiske vækst og inflationen i Euroland, da det primært er disse faktorer, der spiller ind på renteniveauet. Derfor danner vi forskellige scenarier for udviklingen i den globale økonomi og især den europæiske økonomi, og disse scenarier indgår som en vigtig bestanddel, når rentefølsomheden skal fastsættes.