
Om fonden
Formuepleje Ejendomme 2 P/S blev lanceret medio 2018. Fonden ejer de tre ejendomme Emiliedalen 163-209 i Højbjerg, Kirkegårdsvej 8B og 10A-F, Møllehaven i Skødstrup, Vestergade 30 i Aarhus, Sigurdsgade 27 og 31 i København N, Honningvænget 3-5 samt Pollenvænget 20-22 i Tilst og Hundige Strandvej 196 i Greve.
Investeringsstrategi
Fonden investerer i danske boligejendomme finansieret med investors indskudte kapital og langsigtede fastforrentede lån optaget i danske realkreditinstitutter.
Ejendommene er beliggende i København og Aarhus. Fondens investeringer skal være beliggende i København, Aarhus, Odense og Aalborg eller andre områder, der er gunstige i relation til erhvervs- og befolkningsmæssig udvikling. Afdelingen har en forventet løbetid på mellem 5 og 15 år.
Ejendomme i fonden
Nedenfor finder du et overblik over de ejendomme, der indgår i Formuepleje Ejendomme 2 P/S.


Kirkegårdsvej 8B, 10A-F, 8000 Aarhus C

Møllehaven, Grenåvej 795A m.fl., 8541 Skødstrup

Vestergade 30, 8000 Aarhus C

Sigurdsgade 27 og 31, 2200 København N

Honningvænget 3-5 + Pollenvænget 20-22, 8381 Tilst

Hundige Strandvej 196, Hundige, 2670 Greve
Vil du vide mere?
Bliv opdateret
I Formuepleje lancerer vi løbende nye muligheder for at investere i ejendomme, og fondene er kun åbne for tegning i korte perioder.
Har du spørgsmål?
Vi sidder klar til at besvare dem. Bestil et uforpligtende opkald og høre mere om vores nye fond og dine muligheder for at investere.
Få en intropakke
Få en uforpligtende intropakke, og læs mere om Formuepleje, vores investeringsløsninger og hvad vi kan gøre for dig og din formue.