Spring til indhold

18. oktober 2026

Skat i årene der kommer

Head of Client Relations, East Helle Snedker

Så fik vi lov at kigge ind i Finansloven for 2027, hvor en række af de initiativer, som allerede var varslet i sommerens regeringsgrundlag, viser sig igen. Nogle af de nyheder, der er udsigt til, har stor interesse for alle os, der investerer – og forsøger at optimere i forhold til et særdeles komplekst dansk skattesystem.

I korthed og langtfra udtømmende ser det ud til, at vi har udsigt til følgende:

Fjernelse af mellem- og toptopskatten. Indført i 2026. Nu på vej væk. Jeg er tilhænger af, at vi får lov at beholde så mange af vores indtægter som muligt, så tak for denne ændring. Men det er meget svært at forstå, at vi skal ændre grundlæggende ting i vores indkomstbeskatning fra år til år.

Mellemskatten er i dag en skat på 7,5% som betales af personlig indkomst over 641.200 kr. (efter AM-bidrag). Toptopskatten udgør 5% af personlig indkomst over 2.592.700 kr. (efter AM-bidrag).

Et stort skub til investorkulturen Aktiesparekontoens loft på 174.200 kr. foreslås løftet til 500.000 kr. med en indfasning over 3 år. Herligt. Dengang Aktiesparekontoen blev indført, var det med besked om, at den i løbet af få år ville have et loft på 200.000 kr. Nu sker der endelig noget, og det vil helt sikkert få langt flere til at kigge i denne retning.

Det er en sejr for investorkulturen i Danmark. En overvejelse må dog fortsat være, hvorfor det skal være forbeholdt dem, der har højeste risikoappetit? Hvorfor hedder det ikke en investorkonto? Så alle, der ønsker at investere, uanset om det er i aktier, obligationer eller i blandede fonde med begge dele – kan nyde godt af en enkel og attraktiv måde at blive beskattet på. Lad os bede om det næste gang, der er åbent for gode forslag.

Progressionsgrænsen for, hvornår der betales henholdsvis 27% og 42% af aktieindkomst, foreslås hævet fra nuværende 79.400 kr. (158.800 kr. for ægtepar) til 110.000 kr. (220.000 kr. for ægtepar). Det gavner både investorer og dem, der driver virksomhed i selskabsregi.

Men hvorfor egentlig ikke bare én samlet sats? Så slipper vi for et unødigt besvær med at sælge aktier med tab inden nytår for at knibe os ned under grænsen for 27% i skat.

Ændringer i arveafgiften

Grænsen for, hvornår der skal betales arveafgift, foreslås hævet fra nuværende 392.300 kr. til 550.000 kr. Det kan stadigt undre, hvorfor de penge, jeg har tjent og betalt skat af igennem mit liv, skal beskattes endnu engang, hvis jeg ikke når at bruge dem, inden jeg skal herfra. Men vi er da stille og roligt på vej i den rigtige retning.

Der er allerede vedtaget en ændring, så søskende fra 2027 betaler 15% i modsætning til nuværende 36,25%. I Finanslovsudspillet fremgår desuden, at søskendes børn omfattes af samme sats fremadrettet. Ændringerne kan få betydning for alle, der har lavet testamente med udgangspunkt i det, der populært omtales som ”30%-reglen”, hvor testamente til fordel for velgørende organisationer øger det beløb, der kan udbetales til søskende med videre.

Bliver ændringerne en realitet, kan det derfor medføre behov for servicetjek på en lang række testamenter.

I relation til arv indeholder Finansloven desuden forslag om at fordoble arveafgiften på boer over 10 mio. kr. – så den fremtidige sats over dette beløb bliver 30% i stedet for 10%.

Ændringen får ikke betydning for arv af virksomheder. Så har du en større formue, der står til at blive kraftigt beskattet i tilfælde af, du går bort, før den er brugt, så bør du overveje at komme i gang, enten med at forbruge eller med at give væk i levende live. Der er flere veje – især hvis du har god tid.

Nyt loft over rentefradraget

Den sidste store forandring er begrænsning af rentefradragsretten. Eller for at være mere præcis: Loft over fradrag for negativ kapitalindkomst. For det er nemlig ikke kun renter og bidrag, der er omfattet af loftet på 150.000 kr. for enlige og 300.000 kr. for ægtepar.

Hvis du har investeret i obligationer eller blandede fonde, der beskattes som kapitalindkomst, så bliver de også omfattet af loftet. Endnu en god grund til at søge råd, når vi ved, hvad der rent faktisk kommer til at gælde, så din økonomi ikke bliver ramt på områder, der kunne være undgået.

Den næste tid bliver det spændende at følge forhandlingerne af Finansloven for 2027 frem til den endelige lovgivning, og hvornår den træder i kraft.

Disclaimer

Ovennævnte er udarbejdet af Formueplejekoncernen til orientering og kan ikke betragtes som en opfordring om eller anbefaling til at købe eller sælge noget værdipapir. De nævnte oplysninger med videre kan heller ikke betragtes som anbefalinger eller rådgivning af juridisk, regnskabsmæssig eller skattemæssig karakter. Formueplejekoncernen kan ikke holdes ansvarlig for tab forårsaget af kunders/investorers dispositioner – eller mangel på samme – på baggrund af oplysningerne i ovennævnte. Vi har bestræbt os på at sikre, at oplysningerne i ovennævnte er fuldstændige og korrekte, men kan ikke garantere dette og påtager os intet ansvar for fejl eller udeladelser.

Investorer gøres opmærksom på, at investering kan være forbundet med risiko for tab, som ikke på forhånd kan fastlægges, ligesom tidligere afkast og kursudvikling ikke kan anvendes som en pålidelig indikator for fremtidige afkast og kursudvikling. For yderligere information kontakt venligst info@formuepleje.dk

Vil du vide mere?

Få en second opinion eller bestil en intropakke og få mere viden om, hvad vi kan gøre for dig. 

Bestil en intropakke

Få en uforpligtende intropakke og læs mere om Formuepleje, vores investeringsløsninger, og hvad vi kan gøre for dig og din formue.

Send mig en intropakke

Få seneste nyt

Hold dig opdateret om investering, privatøkonomi og den aktuelle udvikling på de finansielle markeder med Formueplejes nyhedsbrev.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

Tal med en rådgiver

Bliv kontaktet af en rådgiver og få en uforpligtende snak om, hvad vi kan gøre for dig og din økonomi.

Ring mig op

Få viden om dine muligheder med Formuepleje

Vi stræber efter et højt langsigtet afkast

Vores investeringskoncept

Vi stræber efter et højt langsigtet afkast

Uanset hvilken risikoprofil du vælger, så stræber vi altid efter at levere så højt et afkast til dig som muligt.
Få indblik i vores investeringskoncept
Vi har fonde til alle risikoprofiler

Vores fonde

Vi har fonde til alle risikoprofiler

Vores fonde bygger på teorien om den optimale portefølje. Vi har investeringskoncepter til alle risikoprofiler, hvadenten den er lav, middel eller høj.
Se vores udvalg af fonde
Skal vi tage en snak om dine investeringer?

Personlig rådgivning

Skal vi tage en snak om dine investeringer?

Når vi rådgiver om din formue og investeringer, kigger vi altid på dine individuelle behov og ønsker om risiko og investeringshorisont.
Tal med en rådgiver